Історія нашого міста

Хромосома

Користувач
Реєстрація
06.03.18
Пости
14
Бали
101
Місто Івано-Франківськ був заснований в 1662 році. Франсуа Лера - французький мандрівник - писав ще в 1687 році: «З усіх прикарпатських міст найкрасивішим і найбільшим є Станіслав ... Його фортифікаційні споруди просто вражають своєю досконалістю». Станіслав - це стара назва Івано-Франківська. Місто було засноване на місці старовинного українського села Заболоття Анджеєм Потоцьким - каштеляном Кракова, який став згодом коронним гетьманом. Початок цьому місту дало старовинне карпатське село Заболоття, яке вперше згадується в історичних документах, датованих першою половиною XV століття, коли в 1437 році тут була побудована фортеця. Спочатку її територію оточували потужні дерев'яні стіни і глибокі рови. Пізніше на зміну їм прийшли кам'яні укріплення, і ще в наш час можна побачити руїни бастіонних стін висотою до десяти метрів, які стали однією з визначних пам'яток Івано-Франківська.
ie-final-event.jpg

Поступово Заболоття ставало великим торговим і культурним центром Галичини, який клопотами Потоцького отримав в травні 1662 року магдебурзьке право. Цю дату і вважають днем заснування Станіслава, зовсім недавно, за історичними мірками, став Івано-Франківськом. Основною метою цього міста було захищати Польщу від руйнівних набігів кримських татар. Завдяки важливим торговим шляхах, які проходили з Румунії, Болгарії та Угорщини в Литву і до Львова, місто стрімко розвивався і вже на початку XVIII століття він виконував значну роль в торгово-ремісничої життя Польщі. Дуже швидко тут були побудовані ратуша, церкви та інші важливі будівлі, частина з яких збереглася і по сьогоднішній день. Століття по тому, в 1772 році відбувся поділ Польщі, і Станіслав перейшов до Австрії, а з 1867 року став частиною Австро-Угорщини, де й перебував до першої світової війни. У жорстоких боях за Станіслав, які відбувалися тут в 1915-1916 рр. лягла в руїнах частина архітектурного історичної спадщини, але, на жаль, це був тільки початок, і така втрата була не останньою.

Пам'ятник Івану Франку
Пам'ятник_Івану_Франку_в_Івано-Франківську.jpg

З цим містом нерозривно була пов'язана доля відомого українського письменника Івана Франка, і в 1962 році місто було перейменовано в його честь і став Івано-Франківськом. Коли в 1918 році Австро-Угорська імперія розпалася, Івано-Франківськ, хоч і ненадовго, стає столицею Західно-Української республіки, і місто стало місцем перебування, М. Грушевського, В. Виниченко, С. Бандери, Є. Коновальця тощо. Однак щастя тривало зовсім недовго, і Польща повернула до середини 1919 року своє місто. Але назрівали нові світові події, і в 1939 році Івано-Франківськ, тоді ще Станіслав, увійшов до складу країни Рад.

Незабаром після цього почалася друга світова війна, і в 1941 році з приходом німецької окупації в історії Івано-Франківська знову наступили чорні дні. Спочатку під час боїв за місто німці знищили безліч пам'яток архітектури, які згодом вже відновленню не підлягали, тому були загублені назавжди. Але найжахливішим було інше: під час окупації гестапо проводило політику зачистки, і в місті було знищено сорок тисяч євреїв і кілька сотень представників польської інтелігенції. Частина з них були розстріляні на місці, а частина відправлені в Белжець - концентраційний табір. Лише в 1944 році радянська армія звільнила Івано-Франківськ.

Після закінчення війни Івано-Франківськ швидко відбудували і перетворився в індустріально-культурний центр Західної України. У 1962 році на честь свого трьохсотріччя місто отримало своє нове ім'я, яке і носить до сих пір. Сьогодні це цілком сучасне європейське місто, але його жителі, як ніде в інших містах, дуже трепетно ставляться до свого історичного минулого. Тому туристи, які приїжджають на відпочинок в Івано-Франківськ, відчувають ілюзію, що вони перенеслися в часі: архітектура, будова вулиць, уклад життя населення, місцева кухня являють собою всю чарівність старовини. Гостей міста радо зустрічає гостинний приватний сектор, і туристи підпадають під владу цього древнього міста, оповитого флером легенд, непорушних традицій, забобонів, пісень та ін. Івано-Франківськ завжди радий своїм гостям, і ви обов'язково переконайтеся в цьому, коли приїдете сюди.
 
Зверху